abet

İTÜ Cevher Hazırlama Mühendisliği Lisans Programı, ABET Mühendislik Akreditasyon Komisyonu (EAC) tarafından akredite edilmiş bir programdır, www.abet.org(Kriter: Genel)

İTÜ Cevher Hazırlama Mühendisliği Lisans Programı akreditasyon bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

ABET Mühendislik Akreditasyonu Komisyonu (EAC) ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

Zenit Madencilik Teknik Gezi

by Tülay Türk | May 21, 2023
İTÜ Cevher Hazırlama Mühendisliği Kulübü tarafından düzenlenen teknik gezide Zenit Madencilik bünyesinde bulunan Kızıltepe Altın Madeni ziyaret edilmiştir.

İTÜ Cevher Hazırlama Mühendisliği Kulübü tarafından düzenlenen teknik gezide Zenit Madencilik bünyesinde bulunan Kızıltepe Altın Madeni ziyaret edilmiştir. Lisans öğrencilerimizin ve akademisyenlerimizin katılımı ile gerçekleştirilen gezide maden sahası, zenginleştirme tesisi, atık sahası ve işletmeye ait laboratuvarlar gezilmiştir.

Zenit Madencilik Kızıltepe İşletmesi’ne düzenlenen gezide bizlere eşlik eden İşletme Müdürü Barış Çakmak’a, Nursun Şirvancı’ya, Ersin Çalışkan’a, Nihat Tarhan’a, Elvan Sıla Aydıncak’a, Bekir Dayı’ya ve Yıldız Göktaş’a samimi karşılamaları ve ilgileri için çok teşekkür ederiz.


WhatsApp Image 2023-06-22 at 13.39.32

İTÜ Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü

cevher-anasayfa kopya

Zonguldak’taki kesintili uygulamalar bir yana bırakılırsa, yurdumuzda düzenli madencilik eğitimi ilk kez 1953 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlı Maden Fakültesi’nin kuruluşu ile başlamıştır. Bu eğitimin başlatılmasında, çoğunluğu Almanya’da eğitim görmüş Türk ve Alman öğretim üyeleri ve öğretim görevlileri yönlendirici olarak görev almışlardır. Böylece, Aachen, Clausthal, Freiberg gibi ünlü madencilik okullarındaki uygulamalara benzer olarak Cevher Hazırlama ve Metalurji, Maden Mühendisliği programı içinde yer almıştır. 1964 yılında, Metalurji’nin ayrı bir bölüm haline gelmesiyle Cevher Hazırlama, İ.T.Ü. Maden Fakültesi’nde olduğu gibi, çeşitli üniversitelerin Mühendislik Fakültelerinde kurulan Maden bölümlerinin bünyelerinde Kürsü veya Anabilim Dalı şeklinde yer almıştır. Bilim ve teknolojinin hızla ilerlemesi sonucu, endüstrinin hammadde gereksinimi de hızla artmakta ve çeşitlenmektedir. Yüksek öğrenim kurumlarında konuyla ilgili geleceğin, hatta günümüzün gereksinimini karşılamak amacı ile İ.T.Ü. Maden Fakültesi bünyesinde, yurt dışındaki “Minerals Engineering” bölümleri eşdeğerinde bir “Cevher Hazırlama Mühendisliği” bölümünün açılması kararlaştırılmıştır. Yükseköğretim Kurulu'nca 19.03.2007 tarihinde uygun bulunarak, "Cevher Hazırlama Mühendisliği" bölümü açılmıştır. İlk öğrencilerini 2007-2008 eğitim-öğretim yılında alarak İ.T.Ü. Maden Fakültesi bünyesinde faaliyete geçmiştir.