abet

İTÜ Cevher Hazırlama Mühendisliği Lisans Programı, ABET Mühendislik Akreditasyon Komisyonu (EAC) tarafından akredite edilmiş bir programdır, www.abet.org(Kriter: Genel)

İTÜ Cevher Hazırlama Mühendisliği Lisans Programı akreditasyon bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

ABET Mühendislik Akreditasyonu Komisyonu (EAC) ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

IMPS 2022 Gerçekleşti

by Tülay Türk | Ara 19, 2022
Organizasyonunda yer aldığımız 17.Uluslararası Cevher Hazırlama Sempozyum’unu 15-17 Aralık tarihleri arasında başarıyla tamamladık.

Organizasyonunda yer aldığımız 17.Uluslararası Cevher Hazırlama Sempozyum’unu 15-17 Aralık tarihleri arasında başarıyla tamamladık. Sektörden ve akademiden yerli ve yabancı birçok kişinin katılım sağladığı sempozyumda birbirinden değerli çalışmalar paylaşıldı. Katılım sağlayan herkese teşekkür ederiz.

Sempozyum çalışmalarında yer alan başta Prof. Dr. Feridun Boylu ve Prof. Dr. M. Olgaç Kangal olmak üzere tüm Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerine, araştırma görevlilerine ve sempozyum boyunca görev yapmış olan öğrencilerimize ve ayrıca Yurt Madenciliği Geliştirme Vakfı ekibine ve Tüyap ekibine teşekkür ederiz. 

Sempozyumun gerçekleşmesinde büyük katkıları bulunan sponsorlarımıza ayrıca teşekkür ederiz.


WhatsApp Image 2022-12-17 at 22.10.05Sponsorlar toplu

İTÜ Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü

cevher-anasayfa kopya

Zonguldak’taki kesintili uygulamalar bir yana bırakılırsa, yurdumuzda düzenli madencilik eğitimi ilk kez 1953 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlı Maden Fakültesi’nin kuruluşu ile başlamıştır. Bu eğitimin başlatılmasında, çoğunluğu Almanya’da eğitim görmüş Türk ve Alman öğretim üyeleri ve öğretim görevlileri yönlendirici olarak görev almışlardır. Böylece, Aachen, Clausthal, Freiberg gibi ünlü madencilik okullarındaki uygulamalara benzer olarak Cevher Hazırlama ve Metalurji, Maden Mühendisliği programı içinde yer almıştır. 1964 yılında, Metalurji’nin ayrı bir bölüm haline gelmesiyle Cevher Hazırlama, İ.T.Ü. Maden Fakültesi’nde olduğu gibi, çeşitli üniversitelerin Mühendislik Fakültelerinde kurulan Maden bölümlerinin bünyelerinde Kürsü veya Anabilim Dalı şeklinde yer almıştır. Bilim ve teknolojinin hızla ilerlemesi sonucu, endüstrinin hammadde gereksinimi de hızla artmakta ve çeşitlenmektedir. Yüksek öğrenim kurumlarında konuyla ilgili geleceğin, hatta günümüzün gereksinimini karşılamak amacı ile İ.T.Ü. Maden Fakültesi bünyesinde, yurt dışındaki “Minerals Engineering” bölümleri eşdeğerinde bir “Cevher Hazırlama Mühendisliği” bölümünün açılması kararlaştırılmıştır. Yükseköğretim Kurulu'nca 19.03.2007 tarihinde uygun bulunarak, "Cevher Hazırlama Mühendisliği" bölümü açılmıştır. İlk öğrencilerini 2007-2008 eğitim-öğretim yılında alarak İ.T.Ü. Maden Fakültesi bünyesinde faaliyete geçmiştir.