abet

İTÜ Cevher Hazırlama Mühendisliği Lisans Programı, ABET Mühendislik Akreditasyon Komisyonu (EAC) tarafından akredite edilmiş bir programdır, www.abet.org(Kriter: Genel)

İTÜ Cevher Hazırlama Mühendisliği Lisans Programı akreditasyon bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

ABET Mühendislik Akreditasyonu Komisyonu (EAC) ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

YER 2021 Sempozyumu

by Tülay Türk | Haz 30, 2021
YER 2021, 8. Öğrenci Bitirme Tasarım Projeleri Sempozyumu, 29 Haziran 2021 tarihinde saatleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir.

Sempozyum kapsamında sözlü ve poster sunumu yapan öğrencilerimizi tebrik eder ve katılım sağlayan herkese teşekkür ederiz.

Sempozyumda sunulan posterlere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Sözlü - S. Gürbüz “Atık Pillerden Lityum, Kobalt, Nikel ve Grafit Gibi Değerlerin Geri Kazanımı“ 
Poster - A. Bayraktar “Cam Atıklarının Yeniden Değerlendirilmesinin Araştırılması“
PosterG. Akça “The Characterization and Mechanical Separation of Metals from Printed Circuit Boards in Printers“
Posterİ. H. Aksu “Otojen / Yarı Otojen Değirmen Dizaynında Uygulanan SAG Öğünebilirlik İndeksi Testi“
PosterA. Esen “Cevher Hazırlamada Yapay Zeka Uygulamaları“
PosterM. Yılmaz “Cevher ve göllerden lityum kazanımı: Teknolojiler ve tesisler“

Soner Gürbüz Sunum 2

Ayşegül Bayraktar Sunum

Gamzenur Akça Sunum

İsmail Hakkı Aksu Sunum

Anıl Esen Sunum

Menekşe Yılmaz Sunum


İTÜ Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü

cevher-anasayfa kopya

Zonguldak’taki kesintili uygulamalar bir yana bırakılırsa, yurdumuzda düzenli madencilik eğitimi ilk kez 1953 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlı Maden Fakültesi’nin kuruluşu ile başlamıştır. Bu eğitimin başlatılmasında, çoğunluğu Almanya’da eğitim görmüş Türk ve Alman öğretim üyeleri ve öğretim görevlileri yönlendirici olarak görev almışlardır. Böylece, Aachen, Clausthal, Freiberg gibi ünlü madencilik okullarındaki uygulamalara benzer olarak Cevher Hazırlama ve Metalurji, Maden Mühendisliği programı içinde yer almıştır. 1964 yılında, Metalurji’nin ayrı bir bölüm haline gelmesiyle Cevher Hazırlama, İ.T.Ü. Maden Fakültesi’nde olduğu gibi, çeşitli üniversitelerin Mühendislik Fakültelerinde kurulan Maden bölümlerinin bünyelerinde Kürsü veya Anabilim Dalı şeklinde yer almıştır. Bilim ve teknolojinin hızla ilerlemesi sonucu, endüstrinin hammadde gereksinimi de hızla artmakta ve çeşitlenmektedir. Yüksek öğrenim kurumlarında konuyla ilgili geleceğin, hatta günümüzün gereksinimini karşılamak amacı ile İ.T.Ü. Maden Fakültesi bünyesinde, yurt dışındaki “Minerals Engineering” bölümleri eşdeğerinde bir “Cevher Hazırlama Mühendisliği” bölümünün açılması kararlaştırılmıştır. Yükseköğretim Kurulu'nca 19.03.2007 tarihinde uygun bulunarak, "Cevher Hazırlama Mühendisliği" bölümü açılmıştır. İlk öğrencilerini 2007-2008 eğitim-öğretim yılında alarak İ.T.Ü. Maden Fakültesi bünyesinde faaliyete geçmiştir.